Mutes dobuma higiēna ar ortodontiskām aparatūrām

Ortodontiskas aparatūras ir nepieciešamas un tiek lietotas žokļu attiecību korekcijai, sakodiena labošanai un zobu loka taisnošanai, tās ir breketes, zobu regulējošās kapes, žokļu ekspanderi un platītes, kā arī citi.

Mutes dobums kurā ir kāds svešķermenis ir jākopj pat 5 reizes rūpīgāk kā bez tā, jo gan ortodontiskās aparatūras, gan protēzes aiztur ēdiena atliekas un aplikumu, neļaujot tām fizioloģiski noskaloties. Šoreiz runāsim vairāk par breketēm un zobu regulējošajām kapēm.

Tīri, veseli zobi un lieliski tīrīšanas un diegošanas ieradumi var nodrošināt, ka breketes tiek noņemtas plānotajā laikā. Nesājot breketes ir lielāks risks veidoties caurumiem un sāpīgām iekaisušām smaganām. Ja ikdienas higiēna nav atbilstoša, un veidojas caurumi vai iekaisumi, ortodontiskā ārstēšana tiek apstādināta, lai tiktu galā ar akūtajām zobu problēmām. Rezultātā paildzinās zobu taisnošanas ilgums.

Jūs taču vēlaties, lai pēc ortodontiskās ārstēšanas jūsu smaids būtu netikai pareizs un zobu loks taisns, bet zobi veseli bez pleķīšiem un defektiem. Diemžēl, jāatdzīst, nereti noņemot breketes zobi ir ar balti-brūniem cirkulāriem pleķīšiem, tās ir vietas apkārt breketei, kur aplikums ir krājies un netika tīrīts regulāri

.

Kādi ir ikdienas higiēnas līdzekļi un piederumi, ja zobi tiek regulēti ar breketēm?

Zobu birste

Zobu birste ir jāizvēlas ar nelielu galviņu un smalkiem gariem sariņiem, tas ir svarīgi, lai tīrot zobus un breketes tiktu aizsniegtas grūti pieejamas vietas starp zobiem un breketēm. Tādas piemēram ir Clean Between zobu birstes. Nevajag baidīties lietot arī elektriskās birstes, tām pat ir speciālas galviņas breketēm. Un tīrīšananas tehnika daudz neatšķiras manuālai un elektriskai zobu birstei. Tikai jārēķinās, ka zobu tīrīšanas ilgums palielinās, jo ar breketēm ir vairāk virsmas, kas ir jānotīra.

Ļoti labas birstītes ir vienkūlīšu birstes, tām ir mini galviņa ar gariem sariņiem, kas viegli piekļūst zobu virsmai zem brekešu loka un pie pēdējiem zobiem.        Interdentālās birstītes labi noder ja zobi ir ar lielām spraugām un lai piekļūtu maksimāli tuvu zobam kur brekete pielīmēta. Interdentalās birstītes ir dažādu izmēru(jāatrod tādas, kas viegli iet starp zobiem un netraumē smaganu) un tās var būt uz rokturīša maināmas galviņas vai individuālas birstītes.

Jāatceras, ka zobi ar breketēm jātīra no rīta pēc brokastīm, pēc katras ēdienreizes un vakarā pirms gulētiešanas.

Par tīrīšanas tehniku:

Virsmā, kur zobam pielīmēta brekete un ir zobu loks, neizdosies zobu notīrīt ar slaukošo kustību. Tur būs nepieciešams zobu birsti likt virs breketes un loka pie zoba un smaganas, tīrot veikt nelielas cirkulāras kustības. Tā pat arī zem breketes pie zoba vairāk uz kožamo zoba virsmu, neaizmirstot birstīti virzīt arī zem brekešu loka. Pēc tam pārejam pie pārējām zobu visrmām-kožamajai un iekšējai vai vaiga virsmai(atkarībā no brekešu veida- bukālās vai lingvālās breketes). Pēc tam novērtējam, kur nepieciešams vairāk patīrīt ar vienkūlīšu vai interdentālo birstīti. Kā novērtēt vai zobs un breketes ir tīras? Pirmais ir apskatot- zobam jābūt baltam vienmērīgā tonī, bez pleķīšiem, ēdiena paliekām, breketēm jābūt spīdīgām nevis matētām. Otrais ar mēli pataustot zobus un breketes, virsmām jābūt gludām, nevis grubuļainām.

Fluoru saturoša zobu pasta

Diemžēl nav iespējams 100% atbrīvot visas zobu virsmas no aplikuma gan ar breketēm, gan bez tām, tāpēc ļoti liela loma vesela mutes dobuma uzturēšanā ir zobu pastai, kas satur fluora savienojumus. Fluora saturoša zobu pasta neitralizē skābo aplikumu un nodrošina zobu virsmas remineralizācju- vietās, kur zoba emalja sākusi kļūt vājāka un zaudējusi savus kalcija un fosfātu jonus, fluora joni no zobu pastas nonāk emaljā to padarot vēl spēcīgāku.

Iesaku zobu pastas sastāvā meklēt Aminofluorīdu vai Nātrijafluorīdu(tie ir biežāk sastopamie fluora savienojumi zobu pastās), un skatīties, lai fluorīdu daudzums pastā ir virs 1400ppm.

Lai maksimāli ilgi zobu pasta spētu veikt savu labo darbu mutē, pēc zobu tīrīšanas iesaku putas ar pastu izspļaut, bet muti ar ūdeni neskalot!

Bonuss elektiskajām soniskajām zobu birstēm- tās ar vibrāciju ieness zobu pastu starp zobiem kur birstes sariņi nemaz netiek klāt.

Zobu diegs

Zobus ar breketēm izdiegot ir tīrais izaicinājums, vismaz no sākuma noteikti. Bet, ko mēs tik neesam gatavi izdarīt, lai beigās mums būtu holivudas smaids ar mūsu pašu zobiem, bez protezēšanas! Diegot zobus rekomendējam vismaz vienreiz dienā, bet ja sakodiens ir tāds, ka pēc katras ēdienreizes ēdiens paliek starp zobiem, tad diegošanai jabūt biežākai.

Lai atvieglotu diegošanas procesu var izvēleties zobu diegus, kas paredzēti breketēm un protēzēm. Tiem viens gals ir ciets, ko viegli ielikt zem brekešu loka, tad ir paplašināts posms, līdzīgs švammītei, kas labi derēs plašākās zobu starpās vai tuvu breketei. Un posms, kā parastam diegam, kas labi iztīrīs ciešākas zobu starpas.

Tik pat labi ciešās zobu starpas var iztīrīt ar parasto diegu rullītī, tikai būs nepieciešama vairāk pacietība un laiks, lai ar diega galiņu tiktu zem brekešu loka. Bet plašākas zobu starpas tīrīt ar intradentālajām birstītēm.

Papildus mutes dobuma veselību uzlabojoši līdzekļi

Lai papildinātu un palielinātu fluorīdu daudzumu ap zobiem ir daži preparāti ko var lietot gan ikdienā kursa veidā, gan pāris reizes nedēļā profilaktiski. Biežāk iesakām tiem pacientiem, kam pirms breketēm ir bijuši vairāki bojāti zobi un ikdienas higiēna bija jauzlabo. Tāds piemēram ir GC MI Paste Plus- bioloģiski aktīva kalcija, fosfāta un fluora saturoša pasta, ko ar pirkstu nelielā daudzumā aplicē uz zobiem pēc zobu tīrīšanas. Cik bieži jālieto rekomendēs zobārsts vai higiēnists balstoties uz kariesa intensitāti iepriekš un risku tagad nēsājot breketes.

Lai uzlabotu smaganu veselību un attīrītu ortodontiskās aparatūras ir produkts, kas satur aktīvo skābekli. Bluem oral Foam- mutes putas, kas nesatur fluorīdus un alkoholu, bet unikālā formula ar aktīvo skābekli normalizē un kontolē mutes mikrofloru. Lieto pēc zobu tīrīšanas, iepūš putas mutē, ļauj iedarboties 1 minūti, un pēc izspļaušanas nedzer un neēd vismaz 30 minūtes. Lietojot zobu regulējošās kapes, putas iepūš kapē, kapi liek uz zobiem un liekās putas izspļauj.

 

Zobu un zobu regulējošo kapju higiēna

Regulējot zobus ar kapēm zobu higiēna ir salīdzinošu vieglāka nekā ar breketēm, bet tas nenozīmē, ka zobus var tīrīt kā pirms tam. Lai mutes dobums būtu tīrs un elpa svaiga gan zobiem, gan kapēm ir jābūt tīrām. Tā kā kapes ir jānēsā vismaz 22h dienaktī, tad kapes noņemam tikai ēdot un tīrot zobus.

Lietojot kapes zobi ir rūpīgi jātīra pēc katras ēšanas, jo uzliekot kapes siekalas nespēj aizskalot ēdiena atliekas. Tā pat ar birstīti un zobu pastu jānotīra pašas kapes no visām pusēm, jo aplikums krājas un aug arī uz kapēm.

Lai pēc zobu taisnošanas ar kapēm noņemot atačmentus(plombējamā materiāla podziņas pie zobiem) zobu virsma būtu vienmērīga, bez pleķiem, nedrīkst ļaut aplikumam uzkrāties pakārt atačmentiem. To var izdarīt tīrot zobus ar mīkstu mirstīti, smalkiem sariņiem vai elektrisko birstīti un fluorīdus saturošu zobu pastu.

Diegojot zobus var izmantot to pašu diegu, ko līdz šim, jo atačmenti diegošanas procesu netraucē, var izvēlēties diegu rullītī vai diegu uz kājiņas, kas katram ir ērtāks.

 

Uzturs regulējot zobus ar breketēm un kapēm

Ir ēdieni, no kuriem vajadzētu izvairīties regulējot zobu ar breketēm un kapēm, jo tie var bojāt vai pat salauzt regulējošos elementus vai tie ir tik ķēpīgi un lipīgi, ka tos būs apgrūtinoši iztīrīt no zobiem un breketēm.

Būtu jāizvairās no kukurūzas ēšanas no kukurūzas vālītes; mīkstās karameles(toffee/taffy); ledenēm un ledus graužšanas; burkānu un ābolu košanas(jāgriež gabaliņos); popkorna; košļājamās gumijas.