Kā izvēlēties sev piemērotāko zobu pastu?

Zobu pasta ir viens no ikdienas kopšanas līdzekļiem, ko ikdienā šķietami ir pašsaprotami lietot mutes dobuma kopšanas rituālā. Bet zobu pastu dažādība var radīt neizpratni par pareizo un piemērotāko izvēli. Galvenais uzdevums zobu pastai ir rūpēties par mutes dobuma veselību, tīrību un svaigumu. Komplektā ar zobu birsti zobu pasta atbrīvo no aplikuma, notīra smaganas, mēli un pārējo gļotādu mutes dobumā. Laba mutes dobuma higiēna ir labākā profilakse visiem mutes dobuma audiem- novērš kariesa rašanos, aizsargā pret bakteriāla aplikuma un zobakmens veidošanos, novērš gingivītu un periodontītu.

Zobu pastu iedalījums var būt pēc sastāva:

  • Gelveida;
  • Pastveida;
  • Pulverveida.

Tāpat pastas var iedalīt pēc darbības veida:

  • Profilaktiskās jeb ikdienas;
  • Ārstnieciskās;
  • Profilaktiski ārstnieciskās;
  • Specifiskās, piemēram, zobu balināšanai.

Un visbeidzot zobu pastas iedala dažādām vecuma grupām:

  • Bērniem līdz 6 gadiem;
  • Pusaudžiem līdz 12 gadu vecumam;
  • Pieaugušajiem.

Lai izvēlētos sev piemērotāko pastu, ir jāsaprot daži kritēriji, ko vērts ievērot. Pirmkārt, jau kam pasta domāta. Ja neitrālu pieaugušo pastu arī bērni var lietot, tad specifisku baltinošu vai ārstniecisku jātur no bērniem drošā vietā. Tāpat jāsaprot, kādu sastāvu vēlaties redzēt- piemēram, dabīgu vai ar fluorīdu vai bez. Ir cilvēki, kuriem patīk putojošas pastas. Kā arī garšai ir savas tendences- kaut kas eksotisks vai tikai svaigs, vai bērniem patīk saldenākas vai neitrālās.

Zobu pastu sastāvs

Abrazīvās vielas

Zobu pastu sastāvs var būt visdažādākais, bet galvenie komponenti ir ūdens, abrazīvās vielas un tīrošās vielas. Abrazīvās vielas ir nešķīstošas daļiņas, kas mehāniski tīrot ar birsti, palīdz noņemt mīksto aplikumu uz zobu un smaganu virsmām. Abrazivitāti nosaka tāds lielums kā RDA, kas raksturo abrazīvo daļiņu lielumu. Zobārstniecības kabinetos lieto mazliet lielāku abrazivitātes lielumu, bet ikdienas lietošanai piemērots abrazivitātes lielums ir 50. Tas ir pietiekams lielums aplikuma notīrīšanai, virsmas pulēšanai, pigmenta noņemšanai.

Surfaktanti jeb apjoma palielinātāji

Daudzās zobu pastās, tāpat kā daudzos citos mazgājamos līdzekļos, atrodams nātrija laurijsulfāts (SLS) – putojošs aģents. Lai gan sajūtu rada patīkamu un tīrošu, patiesībā tā sastāvā atrodams dioksāns, kas ir kancerogēna viela. Pieejamas daudz zobu pastas, kuru putojošais aģents ir naturāls un veselībai nekaitīgs.

Aromatizātori

Lai zobu tīrīšana būtu patīkama un atsvaidzinoša, zobu pastās tiek pievienoti garšas un smaržas pastiprinātāji. Biežākie aromatizētāji ir piparmētra, taču mūsdienās pieejamas zobu pastas ar visdažādākajām garšām – kanēli, anīsa eļļu, lavandu, dažādu augļu, fenheli, vaniļu, citronu, pat kolas un bekona garšu. Lai zobu tīrīšana būtu arī garšīga, piemēram bērniem, pieejamas pastas ar dažādiem saldinātājiem, kas nav zobiem kaitīgi. Retāk pieejamas zobu pastas bez garšas un smaržas.

Krāsvielas

Okeāna zilais saistās ar svaigumu, baltais ar baltinošu efektu, sarkanie toņi- ar augļu garšu. Zobu pastu krāsas ir veidotas no mākslīgām vai dabīgām (piem., aktīvā ogle) krāsvielām, kuras piesaista pircēja uzmanību. Tāpat nereti redzamas mazas bumbiņas zobu pastā, kas veido asociāciju ar svaigu zobu pastu, kaut patiesībā mazās daļiņas veidotas no polietilēna. Mazās daļiņas nekādā veidā nav kaitīgas organismam, bet arī noderīgas nebūt nav.

Remineralizācijas aģenti

Zobu pastas galvenais uzdevums ir saglabāt zobu veselību, tādēļ ļoti svarīgi izvēlēties zobu pastu, kas zobus spēj atjaunot un formēt zoba emalju pēc skābju iedarbības.

Biežākie remineralizācijas aģenti, kas tiek lietoti, ir hidroksīdapaptīda nanokristāli un dažādi nātrija kristāli. Šos komponentus bieži pievieno zobu pastās, kurās nav fluorīdi, bet tās neaizstāj fluorīdu radītās zobu aizsargspējas.

Fluors

Flours ir pazīstams, kā galvenais zobu aizsargs pret zobu bojājumiem. Šī mikroelementa galvenā funkcija ir iekļauties zoba emaljas kristālos, tādējādi tie kļūst izturīgāki pret baktēriju skābju iedarbības, mutes pH izmaiņām un samazina emaljas šķīšanu. Dažādos savienojumos fluors ir pazīstams gan augos, gan ūdenī. Pierādot fluora pozitīvo iedarbību uz zobu veselību, ir pasaules valstis, kurās fluors pievienots dzeramajam ūdenim, tādējādi stiprinot iedzīvotāju zobus valstiskā līmenī. Taču valstīs, kurās fluora līmenis ir zemāks par 1-1,3mg/l, fluors jālieto dažādos higiēnas līdzekļos. Arī Latvijā šāda infrastruktūra nav nodrošināta, tādēļ zobu aizsardzības nolūkos rekomendē ikdienā visai ģimenei lietot fluora saturošas zobu pastas. Zobu pastās fluora daudzumu apzīmē ar lielumu ppm, kas norāda mikrogramus fluora uz gramu. Profilaktisks fluora daudzums bērniem līdz 6 gadu vecumam zobu pastās ir 1000ppm, kas jālieto vien rīsa līdz zirņa lielumam uz zobu birstes divreiz dienā. Vēlāk profilaktisks fluora daudzums zobu pastās ir 1300-1500ppm, kas jālieto pusi no zobu birstes galviņas daudzumā. Fluors rekomendējošā daudzumā nav kaitīgs veselībai.

Ārstnieciskās vielas

Zobu pastas ar ārstniecisku vai ārstnieciski-profilaktisku nolūku satur vielas, kas veicina lielākoties mutes dobuma gļotādas atveseļošanos. Tas var būt gingivīta vai periodontīta (smaganu un zobu balstaudu iekaisuma) ārstēšanai vai brūču atveseļošanai. Tie var saturēt gan antibakteriālas vielas (piem., hlorheksidīnu), ārstniecības augus, augu ekstraktus un eļļas, jūras sāli un vitamīnus. Ārstnieciskās zobu pastas norīko zobārsts vai higiēnists.

Dabīgās pastas

Dabīgās pastas nesatur ķīmiskus elementus, to sastāvs veidots no dabīgām izejvielām, piemēram, ūdens, kalcija karbonāta, augu ekstraktiem. Bioloģiskās pastas ļoti reti satur fluoru, bet ir atrodami ražotāji, kas veido dabīgas zobu pastas, kurās fluorīds ir pievienots. Latvijā rekomendē izvēlēties šīs pastas,

Baltinošas pastas

Nereti cilvēki vēlas gaišākus zobus, tāpēc izvēlas zobu pastas ar baltinošu vai balinošu efektu. Lielākoties tās satur ūdeņraža vai karbamīda peroksīdu, kas noteiktās devās veic zobu balinošu efektu, bet pārāk lielās koncentrācijās tās var radīt erozīvus bojājumus zobos, jo sastāvs var būt ar pazeminātu pH līmeni.

Jutīgiem zobiem pastas

Lai samazinātu zobu jutīgumu, zobu pastās tiek pievienoti komponenti, kas samazina zobu jutību uz aukstu, karstu vai skābu uzturu.

Lai izvēlētos sev piemērotāko pastu, jautājiem saviem zobārstiem vai higiēnistiem pēc padoma.