Pievienots: 25.08.2021
Zobu kopšana senioriem
Apskatot pieejamo literatūru, bieži redzam pašus pamatus par mutes dobuma kopšanas niansēm – zobu birste, zobu pasta un zobu diegs. Pieaugušo mutes dobuma higiēna un bērnu mutes dobuma higiēna, taču informācija par senioru mutes dobuma kopšanas īpatnībām ir visai skopa, kaut viņu mutes kopšanas specifika ir nereti vēl svarīgāka un sarežģītāka.
Zobi var kalpot visu mūžu, ja par tiem rūpējas pedantiski un rūpīgi no pirmās dienas un ik dienas. Neskatoties uz vecumu zobu tīrīšana divreiz dienā un zobu diegošana var noturēt veselu smaidu visu mūžu. Bet mūsu senioriem tomēr bijusi pavisam cita pieredze kā mūsu paaudzes bērniem. Viņu dzīves pieredze bieži neļāva domāt par zobu tīrīšanu, viņu zobu kopšanas līdzekļi ne tuvu nebija tik pieejami kā šodien un, protams, lielākā daļa zobu ārstēšanas sastāvēja no raušanas.
Un tomēr, pat ja būtu izcila higiēna, ir dažādas struktūras, kas var ietekmēt senioru mutes dobuma higiēnu, piemēram, izņemamās zobu protēzes, medikamenti, vispārējais veselības stāvoklis. Arī zobu veselības stāvoklis ir uzņēmīgāks pret kariesu, atkāpjoties smaganām, arvien biežāk sastopama jutība un saknes kariess. Zobu emalja kļūst plānāka un zobi sāk izskatīties tumšāki.
Tāpat nereti ir sastopams sausas mutes sindroms, kas saistīts ar uzņemtajiem medikamentiem un vispārējo veselības stāvokli. Arī dabīgā siekalu izdales trūkums pasliktina mutes dobuma pašattīrīšanos un var veicināt mutes dobuma saslimšanu.
Tāpat bieži nepieciešama īpašas rūpes par mākslīgām zobu restaurācijām un zobu aizvietošanas restaurācijām.
Zobu kopšanu īpatnības
Zobu tīrīšana
Zobu tīrīšana senioriem neatšķiras no zobu tīrīšanas agrākā vecumā. Līdz ar biežāku saknes audu atsegšanos un kariesa uzņēmīgākiem audiem, iesaka lietot fluora saturošas zobu pastas.
Rekomendētais fluora daudzums zobu pastās ir 1500ppm -2000ppm. Tas atrodams tādās pastās, kā MARVIS vai Apa Care remineneralizejošā zobu pastās.
Diemžēl, bet nevar ignorēt, ka seniorus ar laiku piemeklē bezspēks un pirkstu veiklības zudums, kas arī var būt par iemeslu zobu tīrīšanas apgrūtinājumam. Ir dažādi risinājumi, kas atvieglo zobu tīrīšanu un diegošanu. Pirmkārt, ir dažādas zobu birstes ar palielinātiem rokturiem, lai atvieglotu zobu tīrīšanu. Tāpat pieejamas ir dažādas rotējošās un elektriskās zobu birstes (Iesakām Seysso Carbon Range zobu birsti). Ar tām nav nepieciešama zobu birstēšana kustība, bet viegla birstes vilkšana pār zobu virsmām un vibrācija veic visu tīrīšanas darbu. Zobu diega lietošanu iespējams uzlabot ar speciālu zobu diegu uz kājiņas , piemēram, Humble Co zobu diegs uz kājiņas, bet uzlabot smaganu veselību ar “ūdens strūklu” (Seysso Oxygen Travel Oral irrigātoru), kas veic smaganu mašāžu un zobstarpu tīrīšanu ar ūdens kūļa “šaušanu”.
Ļoti ieteicams notīrīt arī mēli. To var darīt ar speciālu rīku (Curaprox mēles tīrītāju) vai ar zobi birstīti velkot no mēles pamatnes puses uz mēles galu.
Protēžu kopšana
Latvijas senioru ikdiena ļoti bieži saistās ar izņemamām zobu protēzēm. Ikdienas kopšanai jābūt sistemātiskai, lai nekrātos lieks baktēriju slānis uz to virsmām. Kā sekas nenotīrītām protēzēm var būt slikta elpa, iekaisušas smaganas, diskomforts un protēzes pārkrāsošanās. Protēzes iespējams tīrīt ar mīkstu birsti, skalot un lietot speciālas tabletes, kas noņem lieko aplikumu. Tāpat ieteicams tīrīt arī mutes dobuma gļotādu, lai nerastos iekaisumi.
Kroņu un tiltu kopšana
Mākslīgā apvalka kroņi kopumā neprasa īpašu kopšanu, taču svarīgi apzināt dabīgo zobu un mākslīgā apvalku kroņu kontaktpunktus un starpzobu spraugas. Nepieciešams lietot zobu diegu (Curaprox vaskots zobu diegs ar piparmētru garšu) vai starpzobu birstītes (Curaprox CPS Prime Start starpzobu birstīšu komplekts). Zobu tilti, savukārt, prasa īpašāku kopšanu- zem trūkstošā zoba starpdaļas nepieciešams lietot zemtiltu diegu (Curaprox zobu diegs implantu un brekešu kopšanai), ja iespējams, starpzobu birstītes vai ūdens stūklas tīrītāju.
Zobu implanti
Zobu protezēšanai uz implantiem mēdz būt visdažādākās zobu aizvietošanas iespējas. Tā kā zobu implanti neprasa īpašu kopšanu, vecuma ierobežojumu zobu implantātiem nav. Taču reizēm ir vērts izvēlēties mazliet vieglāk tīrāmu zobu restaurāciju uz implantiem, lai nesaskartos ar aplikuma un iekaisuma izraisītu zobu implantātu zaudēšanu. Īpaši tas attiecas uz totālām zobu aizvietošanas iespējām- ir vērts izvēlēties izņemamu, taču ļoti stipriem fiksācijas elementiem piefiksētu restaurāciju, nekā neizņemamu, bet ļoti grūti kopjamu pilnu zobu rindu. Zobu implantu tīrībai pieejami dažādi kopšanas līdzekļi:
- Speciālas birstītes (Curaprox zobu diegs implantu un brekešu kopšanai, Curaprox Brush CPS 507 Soft Implant starpzobu birstīšu komplekts)
- Zobu diegi (Curaprox zobu diegs implantu un brekešu kopšanai)
- Zobu pastas (Bluem ® Implant Care zobu pasta)
- Pēcoperācijas brūču apstrādes līdzekļi (Bluem® ultra soft zobu birstes 3gab., Bluem ® gēls brūču apstrādei,
- Mutes skalojamie līdzekļi ikdienas zobu implantu kopšanai (Bluem® mutes skalojamais Oxigen fluid)
Halitoze
Pie mutes sausuma un izžūšanas simptomiem nepieciešams malkot ūdeni visas dienas garumā. Ir pieejami arī speciāli gēli, ko uzklāt uz mutes dobuma gļotādas, lai nerastos gļotādas jutīgums, sāpes, sasprēgājumi un iekaisumi.
Uzturs
Lai uzlabotu mutes dobuma veselību, kā jebkuram cilvēkam ir jāievēro arī uztura īpatnības. Jāmēģina izvairīties no starpēdienreižu našķošanās, jāmēģina izvairīties no lieka cukura, nav ieteicams dzert kafiju vai tēju ar cukuru vai medu. Uzturā iesakām lietot vairāk svaigus augļus vai dārzeņus, īpaši noderīgi ir āboli, jo to šķiedrainais sastāvs veicina siekalu plūsmu, palielina pašattīrīšanos, kā arī uzlabo žokļu darbību. Pie košļāšanas grūtībām, ābolu jāgriež šķēlēs vai, piemēram, jārīvē.
Speciālistu iesaiste mutes dobuma veselībā
Kā jebkuram pacientam zobu higiēnistu jāapmeklē divreiz gadā, zobārstu vismaz reizi gadā. Ja pacientam diagnosticēta paradontoze, jāapmeklē periodontologs pēc noteiktā ārstēšanas un vēlāk kontroles grafika, lai uzturētu mutes dobuma veselību un nezaudētu zobus. Nekad nav par vēlu uzsākt jaunus paradumus, iesaistot labus padomdevējus.
Atceries!
- Zobu tīrīšana ir vienkārša, tikai jāatrod sev piemērotākais tīrīšanas veids!
- Arī mākslīgi zobi ir jākopj!
- Ļauj speciālistiem apmācīt rūpēties vēl labāk par tavu mutes dobuma veselību!
- Nekad nav par vēlu sākt rūpēties par sevi un savu veselību!